Atostogos be vienkartinio plastiko?

2020-07-02

Atostogos kiekvienam yra ypatingai svarbus metas – norisi pailsėti, leisti sau daugiau nei įprastai, nesirūpinti rimtais dalykais.

WWF 2018 birželio mėnesio ataskaitoje nurodoma, kad daugiau kaip 200 mln. turistų apsilankančių Viduržemio jūros regione kasmet vasaros metu sugeneruoja apie 40 proc. plastiko kiekio patenkančio į jūrą.

Turizmas sudaro 10 % pasaulinio bendro vidaus produkto ir sukuria 1 iš 10 darbo vietų pasaulyje,

JT tyrimas parodė, kad šios industrijos sunaudojami resursai, tokie kaip energija ir vanduo auga žaibiškai, o kartu ir atliekų kiekiai bei vandenynų plastiko tarša, nuotekos, bioįvairovės nykimas, GHG dujų emisijos.

Kai gražiausi pasaulio paplūdimiai susimoka didžiulę kainą už mūsų priklausomybę nuo vienkartinio plastiko, kelionių ir turizmo sektorius imasi veiksmų, kad sumažintų vienkartinio plastiko kiekį ir skatintų savo klientus daryti tą patį.

Vienas didžiausių Didžiosios Britanijos kelionių operatorių Thomas Cook, 2018 m. lapkritį paskelbė, kad per ateinančius metus pašalins apie 70 mln. vienkartinių gaminių iš kasdienių operacijų, lėktuvų ir viešbučių.

Bandomoji kampanijos #noplaceforplastic schema vyks šią vasarą Graikijos Rodo saloje, kur bendrovė išbandys tvarias alternatyvas ir dirbs su vietos bendruomene ir vyriausybe, kad pagerintų perdirbimo infrastruktūrą.

 Šią vasarą Thomas Cook  bandys pritaikyti sprendimus vonios kambariui be vienkartinio plastiko kai kuriuose savo viešbučiuose, taip pat įrengs vandens fontanus ir kitus gėlo vandens šaltinius.

Bendrovė dirbs su taip vadinamais ‘tvarumo’ dizaineriais, kad sugadintus ir nebereikalingus pripučiamus reikmenis, tokius kaip plaukimo pūslės ar rankovės, perdarytų į patvarius daugkartinius maišus bei kitus atostogų reikmenis.

2018 balandžio mėnesį Filipinai laikinai uždarė Boracay salą, kad išsivalytų pašalintas nuotekas ir pagerintų drenažo sistemas.

Tailande uždarytas Maya Bay (žinomas dėl 2000-ųjų metų filmo “The Beach”), kad atsigautų nuo taršos ir kitos žalos, padarytos turistų.

2017 metais Indonezija paskelbė “šiukšlių pavojų” tam tikrose Balio dalyse.

Kaip dalis ‘Clean Seas’ kampanijos, JT Aplinkos komitetas dirba su vyriausybėmis, verslu, piliečiais, kad sumažinti vienkartinio plastiko naudojimą. 

Augant visuomenės susirūpinimui dėl šio toksiško plastiko ‘potvynio’, pramonė imasi mažinti vienkartinių plastikų naudojimą.

Delta Airlines, Alaska Airlines, American Airlines, Virgin Australia ir United Airlines yra tarp tų, kurie imasi mažinti arba eliminuoti vienkartinius plastikus, tokius kaip šiaudeliai, maišikliai.

Nors visos šios pastangos yra teigiamas reiškinys, tačiau turizmo pramonė turi imtis didesnių žingsnių. Vien tik išimti vienkartinius šiaudelius neužtenka – tai tik maža dalis viso poveikio, kurį daro turizmas todėl jeigu be to nieko daugiau nedaroma, tai tampa eiliniu” greenwashing”.

WEF kelionių ir turizmo konkurencingumo ataskaitoje (2017) pabrėžiama, kad gyvosios gamtos nykimas stipriai paveikė turizmo sektorių – kuomet gamtinis kapitalas nyksta dėl peržvejojimo, miškų kirtimo, vandens ir oro taršos – turizmo pajamas mažėja.

Kai kurie kelionių organizatoriai imasi ypač tvarių žingsnių – sudaro keliones taip, kad padėtų keliautojams atsisakyti vienkartinių įpročių. Pavyzdžiui, Responsible Tourism siūlo “no single-use plastics” sekciją savo internetinėje svetainėje, o Undiscovered Mountains siūlo plastic-free kelionę į Prancūzijos Alpes.

Fort Myers Beach Floridoje uždraudė pardavinėti ir naudoti plastikinius šiaudelius visoje saloje, siekiant apsaugoti ant kranto esančius vėžlius. Italijoje Isole Tremiti archipelagas uždraudė visas plastikines lėkštes, puodelius ir indus, kartu ėmė taikyti baudomis tiems, kurie nesilaiko šių reikalavimų.

Nors šios iniciatyvos įkvepia kitus šios industrijos žaidėjus, tačiau plastiko taršos mastas reikalauja bendrų pastangų – sukurti standartus, kurių asociacijos nariai privalėtų laikytis.

JT Pasaulio turizmo organizacija kuria būdą kaip įvertinti turizmo tvarumą ir sukurti tarptautinį turizmo statistikos standartą. Standartas galiausiai leis susieti turizmo rodiklius su tvaraus vystymosi tikslais, išplečiant esamus matavimus aukščiau ekonominių rodiklių.

Be pramonės iniciatyvų, keliautojai taip pat gali padėti sumažinti poveikį. Pasaulio kelionių ir turizmo taryba paragino keliautojus iki minimumo sumažinti savo plastiko pėdsaką atliekant keturis paprastus dalykus:

Pasiimti savo vandens buteliuką

Turėti sulankstomą medžiaginį pirkinių krepšį (maišelį)

Atsisakyti prausimosi priemonių mažuose plastikiniuose buteliukuose viešbučių voniose 

Išsiaiškinti, kur galite išrūšiuoti plastiko atliekas

Maži paprasti žingsneliai, tačiau jeigu kiekvienas iš 1.3 mlrd. pasaulio keliautojų juos žengtų, poveikis būtų labai didelis.

#CupCup

palikti komentarą

KITI STRAIPSNIAI