Kodėl sukurti ekologišką vienkartinį puodelį – taip sudėtinga?

2020-08-05

Kiekvienas iš mūsų retkarčiais įsigyjame kavos išsinešti vienkartiniame popieriniame puodelyje – geriame pakeliui į darbą, universitetą, vairuodami automobilį, o išgėrus išmetame į pirmą pasitaikiusią šiukšliadėžę…. O gal reikėtų rūšiuoti…?

Skaičiuojama, kad šiuolaikinė populiacija sunaudoja 600 mlrd. vienkartinių popierinių puodelių kasmet. Vien pasaulinis kavinių tinklas Starbuck į rinką išleidžia 1 procentą šių pakuočių, o tai sudaro 6 mrld. puodelių kasmet.

Siekdami sumažinti šiuos skaičius, Starbuckss ir McDonald’s tinklai paskelbė 3 metų trukmės projektą – išspręsti ilgus metus nesibaigiančią vienkartinių popierinių puodelių atliekų problemą ir sukurti kompostuojamą ir perdirbamą vienkartinį popierinį puodelį.

Nors šie puodeliai atrodo kaip popieriniai, tačiau yra dengti plonu PE plastiko sluoksniu, kuris apsunkina perdirbimą – tik keletas įrenginių pasaulyje gali juos perdirbti, be to, negalimas ir jų kompostavimas. Vienintelis ir plačiausiai naudojamas šių pakuočių tvarkymo būdas – deginimas arba šalinimas sąvartyne. Taip aukščiausios kokybės popieriaus pluoštas prarandamas po 30 min. naudojimo.

Kompostuojami puodeliai gali būti kompostuojami pramoniniuose kompostavimo įrenginiuose, tačiau ne namų sąlygomis. Pramoniniai kompostavimo įrenginiai nėra plačiai prieinami, todėl tokių pakuočių (ypač didelių kiekių) realizavimas gali būti problema. Kai kurie ekspertai kalba, jog PLA, kuri dažniausiai naudojama pakeisti PE gali būti pagaminta iš genetiškai modifikuotų augalų, kurie nėra tinkami komposto gamybai.

Starbucks ir McDonald’s planas – sukurti popierinį puodelį su augalinės kilmės bioskaidžiu sluoksniu – puodelį, kuris lengvai suirs ir galės būti perdirbtas. Tikslui pasiekti pasiūlytas 1mln. dolerių piniginis prizas geriausiai alternatyvai.

Starbucks ankstesniais metais jau išbandė 13 prototipų. Tačiau net ir dideli biudžetai negali išspręsti šio iššūkio. 

Kodėl XXI amžiuje yra taip sunku sukurti tvarų popierinį puodelį?

Pasak Bridget Croke, Closed Loop Partners, atstovės, tai nebūtinai yra technologiškai sunku, nors yra technologinių kliūčių, kad būtų galima perdirbti ir kompostuoti, tačiau didelis iššūkis yra šiuo metu veikiančios sistemos. Anot jos, techniškai, beveik viskas yra bendirbama, tačiau perdirbimas yra verslas ir jeigu medžiagos negali judėti per perdirbimo sistemą ir būti paverčiama preke, kuri turi vertę, ji nėra perdirbama. Kitaip tariant, net jeigu ir sukurtume labiau perdirbamą kavos puodelį, nėra pakankamai vietų, kur iš tikrųjų galėtų būti verta perdirbti puodelius. Investuoti reikia ne tik į naujo puodelio sukūrimą, tačiau ir į perdirbimo ir kompostavimo procesų gerinimą taip, kad atsiradus naujiems puodeliams, sistemos būtų pasiruošusios.

Starbucks ir McDonald’s toliau vysto kompostuojamą ir perdirbamą puodelį, tačiau patys pripažįsta, jog atsinešti savo puodelį būtų geriausias sprendimas ekologiškumo link.

palikti komentarą

KITI STRAIPSNIAI