Eko perfekcionizmas

2021-05-11

„Pirkai kavą vienkartiniame puodelyje? Bet juk tu „už ekologiją“?“ Ko gero, ne vienam iš mūsų bent kartą yra tekę atsidurti panašioje situacijoje.

 

Gyvename tokiais laikais (kitaip sakant, priėjome tokius laikus), kai ekologines temos darosi vis jautresnes. Eesame įbauginti skaičių, faktų, piešiamų tamsių scenarijų ar net ultimatomų.

 

To toli gražu nesinori neigti, faktai išlieka faktais – per pastaruosius dešimtmečius sukaupėme daugiau šiukšlių nei žmonija bet kada anskčiau, sudėjus.

 

Kai kalbame apie ekologiją, tobulumo principas šoka labai aukštai – jei nusprendei atsisakyti vienkartinio plastiko, verčiau daugiau niekada nežiūrėk į jo pusę, o jei netyčia „suklupai“ ir kavą nusipirkai vienkartiniame puodelyje, tampi hipokritu(-e) kitų, o juolab savo akyse. Kitaip sakant, tampi „veganas su odiniais batais“.

 

Tačiau kodėl nereiktų bijoti klaidų ar savęs, darančio jas?

 

DARAU TAI, KĄ GALIU

 

Reikia turėti omenyje, jog ekologinis požiūris – tai ne tik nenaudojamos vienkartinės pakuotės, greitosios mados atsisakymas ar tam tikri zero-waste aspektai. Ekologinis požiūris, visų pirma, yra sąmoningas požiūris, sąmoningas vartojimas – ar man tikrai reikia dar vienos tokios palaidinės?; ar tikrai turiu kavą pirkti vienkartiniame puodelyje kai čia pat siūlomas daugkartinis?; ar man tikrai reikia to produkto vien todėl, jog jis pagamintas ekologiškai?

 

Net ir priėmus tvarius sprendimus, nereikėtų kaltinti savęs „suklupus“. Ekologiškas sąmoningumas, apie kurį kalbame, veikiau yra skatinantis prisidėjimą nei atsidavimą. Žinoma, jog yra sveikinti tie, kurie ekologiniais klausimais yra nepakaltinami, tačiau žemei bus kur kas naudingau ne keli tobuli ekologijos entuziastai, o milijonai darantys net ir mažiausią (tačiau jiems didelį) tvarų sprendimą savo kasdienybėje, pavyzdžiui, tądien nepamirš į kuprinę įsimesti daugkartinio puodelio. Kaip sakoma – maži žingsneliai yra geriau, nei jokie.

 

Being an imperfect environmentalist makes you a better environmentalist. (Isaisas Hernandez of Queer Brown Vegan)

Tai, jog savo gyvenime puoselėji tvarumą (jei skaitai šį straipsnį, vadinasi, tvarumas yra arba pamažu ateina į tavo kasdienybę!) yra savaime sveikintinas kelias. O betkuriam kely karts nuo karto suklysta visi. Nevertėtų pamiršti, jog visa ekologinė švara pasaulyje yra ne tavo vieno atsakomybė, tačiau tu, net ir mažais žingsniais, gali padaryti labai daug.

palikti komentarą

KITI STRAIPSNIAI

Projektai

2023-04-06