2021 m. plastiko draudimai ir alternatyvos

2020-03-05

Europos Parlamentas (EP) didžiule balsų persvara balsavo už visą Bendriją apimsiantį vienkartinių plastikinių daiktų draudimą ir plastiko alternatyvos skatininimą.

 

Draudžiami bus tokie plastiko gaminiai, kaip šiaudeliai, stalo įrankiai ir krapštukai, šiuo metu užkimšę visus pasaulio vandenynus.

 

„Šie produktai niekur neišnyks – jie bus gaminami iš alternatyvių medžiagų.“ – pabrėžia Frans Timmermans, Europos Komisijos viceprezidentas.  

 

Šiaudelis yra pernelyg patogus daiktas, kad jo taip lengvai atsisakytume. Bet to ir nereikia – užtenka paieškoti alternatyvų.

 

Geriausios ir įdomiausios alternatyvos šiaudeliams

Šiuo metu populiariausias pasirinkimas yra metaliniai šiaudeliai: tvirti, kokybiški, maloniai sunkūs. Kalbant apie minusus, metaliniai šiaudeliai greitai reaguoja į temperatūrą – gali pernelyg įkaisti, o dėl sunkumo gali ant šono nuversti lengvesnius puodelius.

 

Kitas variantas, stikliniai šiaudeliai, gali būti drąsiai nominuotas kaip gražiausias pasirinkimas. Jie taip pat neprisigers kvapų, o ir mažiau reaguos į temperatūrų pokyčius. Kita vertus, stiklas yra trapi medžiaga, todėl iš jo pagamintus šiaudelius geriau valyti specialiais šepetėliais. Kiek patikimesni yra dūžiui atsparūs (angl. shatter-proof) variantai, todėl nusprendus pirkti, ieškokite šio užrašo ant pakuotės.

Dar vienas populiarus pasirinkimas yra silikoniniai šiaudeliai. Jie vertinami dėl savo lankstumo, patogumo nešiotis ir tinkamumo žmonėms su jautriais dantimis, kadangi nereaguoja į temperatūrą. Tik svarbu prisiminti, kad tokie šiaudeliai yra imlūs pelėsiui, todėl svarbu juos gerai išvalyti ir leisti iki galo išdžiūti.

 

Ieškantys natūralių variantų gali ieškoti pagamintų iš bambuko. Pasirinkus juos, nereikės jaudintis dėl to, kad gaminimo proceso metu buvo įdėta papildomų dažų ar chemikalų, nes tokie šiaudeliai daromi iš natūralių bambukų stiebų. Dėl to jie gali skirtis dydžiu ir storiu, tačiau irgi bus labai patvarūs.

 

Rinkoje galima rasti netgi valgomų šiaudelių, pagamintų iš jūros dumblių. O jei nuspręstumėte išmesti, jie aplinkoje vis vien netrukus suirtų. Yra ir saldesnis variantas: šiaudeliai-saldainiai, kurie gėrime gali išsilaikyti iki 40 min., iki kol pradės minkštėti ir irti.

Kaip numatyta patvirtintame įstatymo projekte, be įvairių plastikinių daiktų draudimo, ES ragins valstybes nares mažinti plastiko naudojimą prekių pakavime ir įvesti griežtesnes prekių ženklinimo taisykles.

 

Uždrausti daiktai sudaro 70 proc. visų teršalų, kurie patenka į pasaulio vandenynus, taip sukeldami pavojų jūrų organizmams.

 

Europos Komisijos teigimu, daugiau kaip 80% jūrų šiukšlių yra plastikai ir mažiau nei 30% iš 25 milijonų tonų plastikinių atliekų, kurias kasmet sugeneruoja ES šalys yra perdirbamos. Dėl lėto irimo greičio, plastikas kaupiasi jūrose, vandenynuose ir ežerų paplūdimiuose ir visame pasaulyje.

 

Apskaičiuota, kad iki 2030 m. šie teisės aktai ir plastiko alternatyvos padės išvengti maždaug 25 mlrd. vertės žalos aplinkai. 

 

palikti komentarą

KITI STRAIPSNIAI