Turbūt daugeliui iš jūsų yra tekę dalyvavauti festivalyje po atviru dangumi ir pastebėjote kiek daug atliekų gali palikti vienas kelių dienų renginys. Plastikas sudaro didelę dalį šių atliekų ir, deja, labai dažnai jis patenka į sąvartyną, o dar blogiau – į gamtą. Ekspertai kviečia mus atkreipti dėmesį į plastiko problemą vandenyje: jeigu mūsų vartojimo įpročiai nesikeis, iki 2050 m. jūroje turėsime daugiau plastiko nei žuvų.
Kasmet renginių organizatoriams tenka didelė atsakomybė prisidėti prie plastiko problemos sprendimo. Manoma, kad visiškai pašalinti vienkartinio plastiko neįmanoma.
Europoje intensyviai dirbama su festivaliais, siekiant padėti sumažinti jų metu sunaudojamą vienkartinį plastiką. Per pastaruosius metus matyti didelė pažanga – daugiau kaip 60 didžiųjų nepriklausomų festivalių įsipareigojo uždrausti vienkartinį plastiką iki 2021 m. Tai labai didelis, tačiau įmanomas iššūkis. Štai, festivalis „Shambala“ dramatiškai pasikeitė vos per dvejus metus – dabar jis veikia beveik be plastiko.
Kiekvienas festivalio ar renginio organizatorius prieš organizuodamas tokio mąsto renginį turėtų paklausti savęs šių dalykų: ko mes galime nenaudoti, ką galime sumažinti, o ką galime naudoti pakartotinai. Tik atsakius į šiuos klausimus, turėtų būti svarstomas atliekų perdirbimas.
Dažniausios plastiko atliekos festivaliuose: gėrimų buteliai, vienkartiniai-plastikiniai puodeliai, šiaudeliai, stalo įrankiai bei serviravimo reikmenys.
Tik pasirinkus daugkartinio naudojimo sprendimus, festivaliai gali sumažinti vienkartinio plastiko naudojimą. Dirbant pagal depozito schemą (dalyviai sumoka depozitą įsigyjant bokalą, o grąžinus bokalą pinigai yra atgaunami) galima sukontroliuoti pakuočių surinkimą ir pakartotinį naudojimą.
Apribojant vienkartinio naudojimo plastiką, galime ne tik sumažinti savo renginio poveikį aplinkai, bet ir padėti inspiruoti festivalio dalyvius, kad šie apsvarstyti ir sumažintu savo priklausomybes vienkartinėms pakuotėms.
Festivaliai dažnai kritikuojami dėl jų metu susidarančių atliekų kiekių. Iš tiesų, toks pats plastiko švaistymas vyksta ir už jų ribos.
Festivalių siekis pereiti į zero waste renginį yra labai sveikintinas dalykas – tai padeda atkreipti dėmesį į visuotinę problemą ir dėti tvirtus pamatus pokyčiams visuomenėje.