Ko nežinai, jei savo gėrimus geri iš bambukinio puodelio

2021-04-11

Daugkartinis puodelis gali daryti neigiamą poveikį – teiginys, kuriuo nenorėtųsi tikėti. Bet tai tiesa, ne visi ekologiški sprendimai išties yra tokie. Kitaip tai dar vadinama greenwashing’u (sąvokos apibūdinimas čia).

 

Nors pasirinkimas vienkartinį puodelį keisti į daugkartinį jau yra labai sveikintinas žingsnis, ties čia nereikėtų sustoti ir remtis aklu pasirinkimu, veikiau deramai apsvarstyti savo pasirinkimą – juk su tuo puodeliu žadi praleisti ilgą ir gražų laiką, tiesa?

 

Žaliasis auksas

 

Viena iš sparčiausiai išpopuliarėjusių alternatyvų vienkartiniams išsinešimo puodeliams yra daugkartinis, pagamintas iš bambuko. Bambukas šiandien yra labai mylimas (ne tik pandų, bet ir žmonių) – iš jo gaminamų produktų amplitudė jau gana plati – nuo bambukinių šiaudelių iki bambukinių lėksčių.

 

Žaliuoju auksu pramintas bambukas neveltui toks populiarus – jis, kaip augalinė medžiaga, greitai atsinaujina, yra pigi ir prieinama, o suyra maždaug per tris metus.

 

Bambukiniai daugkartiniai puodeliai yra labai mėgstami dėl jų spalvingų ir pritraukiančių dizainų – juk savo latte ar cappucino kur kas smagiau gerti, kai tavo puodelis dengtas gėlėmis. Tačiau, kai kalbame apie santykį tarp bambuko ir daugkartinio puodelio, atsiveria keli rimti faktai, verti atidumo.

 

Žala sveikatai

 

Daugeliui kyla tokia natūrali, tačiau klaidinga asociacija – bambukas yra tvari medžiaga, tad viskas, kas pagaminta iš jo, yra savaime ekologiška.

 

Reikia atkreipti dėmesį į tai, jog gaminant gaminius iš bambuko (šiuo atveju, daugkartinius puodelius), jų sudėtyje esama ne tik šios, o ir kitų, cheminių medžiagų, veikiančių kaip jungikliai. Viena iš tokių – melaminas. Gal ir nieko baisaus, kai jis taip pat randamas apelsinuose, piene ir, šiaip, nemažame skaičiuje maisto produktų.

 

Egzistuoja tam tikras melamino suvartojimo skaičius, kuris žmogaus sveikatai yra nepavojingas, tačiau tik ne tada, kai kalba eina apie bambukinius puodelius. Problema ne pačiame puodelyje, o jo sąlytyje su karščiu – kai į bambukinį puodelį pilamas gėrimas, siekiantis 70°C temperatūrą, bambukiniame puodelyje esančios cheminės medžiagos suaktyvėja ir melamino skaičius pakyla iki rodiklių, peržengiančių rekomenduojamas normas – puodelyje esantys gėrimas tampa pavojingas sveikatai. O jei taip diena iš dienos?

 

„Draugiškas aplinkai“

 

Kitas aspektas, leidžiantis apie bambukinį daugkartinį puodelį matyti kaip veikiau priemonę greenwashing’ui nei realų ekologiškumo puoselėjimą yra tai, jog jo, iš esmės, ekologišku nepavadinsi. Bambukiniai puodeliai dėl jame esančių cheminių medžiugų paprastai nesuyra, taip pat negali būti deramai rūšiuojami. Vienintelis būdas – sudeginti. Tad nors jo, kaip daugkartinio puodelio, nešama idėja yra vienkartinio plastiko mažinimas, galų gale, jis ir pats atsiduria savartynuose ir ten užsibūna tikrai netrumpam.

 

Daugelyje šalies kavinių bei parduotuvių lentynose puikuojasi spalvingi bambukiniai puodeliai, tad jei jis pateko į tavo rankas – natūralu. Dabar, geriausias sprendimas būtų atsisakyti jo kaip puodelio karštiems gėrimams ir panaudoti kitokies tikslams 👇

 

 

Taigi, nors bambukiniai puodeliai teigia esantys tokie pat ekologiški kaip bet kurie kiti, neveltui egzistuoja greenwashing’o sąvoka, mokanti mus, jog nereikia tikėti viskuo, kas turi bent kokių sąsajų su ekologiškumu, o veikiau į vartojimą žiūrėti atsakingai. Sąmoningumas – tai yra tikrasis ekologšikumas.

palikti komentarą

KITI STRAIPSNIAI