Festivaliai turi keisti požiūrį į vienkartinį plastiką

2020-09-09

Turbūt daugeliui iš jūsų yra tekę dalyvavauti festivalyje po atviru dangumi ir pastebėjote kiek daug atliekų gali palikti vienas kelių dienų renginys. Plastikas sudaro didelę dalį šių atliekų ir deja, labai dažnai jis patenka į sąvartyną, o dar blogiau į gamtą. Ekspertai kviečia mus atkreipti dėmesį į plastiko problemą vandenyje – jeigu mūsų vartojimo įpročiai nesikeis, iki 2050 m. jūroje turėsime daugiau plastiko nei žuvų.

Kasmet renginių organizatoriams tenka didelė atsakomybė prisidėti prie plastiko problemos sprendimo. Manoma, kad visiškai pašalinti vienkartinio plastiko neįmanoma. 

Europoje intensyviai dirbama su festivaliais (tokiais kaip Shambala, Glastonbury etc.) kad padėti jiems mažinti vienkartinį plastiką.

Per pastaruosius metus matosi didelė pažanga – daugiau kaip 60 didžiųjų nepriklausomų festivalių įsipareigojo uždrausti vienkartinį plastiką iki 2021 m. Nors tai gali atrodyti tikrai didelis iššūkis, tačiau tai yra įmanoma.

Festivalis „Shambala“ dramatiškai pasikeitė vos per dvejus metus – dabar jie yra beveik be plastiko.

Kiekvienas festivalio ar renginio organizatorius pirmiausia turėtų savęs paklausti: ko mes galime nenaudoti, sumažinti, pakartotinai naudoti? Perdirbti turėtų būti paskutinis pasirinkimas. 

Dažniausios plastiko atliekos festivaliuose yra gėrimų buteliai, puodeliai, šiaudeliai, stalo įrankiai ir serviravimo reikmenys. 

Tik pasirinkus daugkartinio naudojimo sprendimus, festivaliai gali sumažinti vienkartinio plastiko naudojimą. Dirbant pagal depozo schemą, kuomet dalyviai sumoka depozitą įsigyjant bokalą, o grąžinus bokalą pinigai yra atgaunami, galima sukontroliuoti pakuočių surinkimą ir pakartotinį naudojimą. 

Apribojant vienkartinio naudojimo plastiką, galime ne tik sumažinti savo renginio poveikį aplinkai, bet ir padėti inspiruoti festivalio dalyvius, kad sumažintų savo priklausomybes vienkartinėms pakuotėms.

Festivaliai dažnai kritikuojami dėl jų metu susidarančių atliekų kiekių, tačiau tai daug nesiskiria nuo to, kas vyksta už jų ribos. Festivalis yra tarsi mūsų pačios per daug vartojančios visuomenės mikro-versija. 

Festivalių siekis pereiti į zero waste renginį yra sveikintinas dalykas, nes tai padeda atkreipti dėmesį į visuotinę problemą ir dėti pamatus zero waste pokyčiams visuomenėje.

palikti komentarą

KITI STRAIPSNIAI